تبلیغات
الرحمن - بیانات رهبری در جمع قاریان قرآن
 
الرحمن
بخوان بنام پروردگاری که تو را خلق کرد
                                                        
درباره وبلاگ

و کتابی است برای هدایت متقین...
بیائیم اهل تقوا باشیم تا از هدایتش بهرمند شویم
مدیر وبلاگ : تکلیف مدار
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
هیئت روضة الزهرا اهواز

11/5/1390
بیانات در دیدار قاریان، حافظان و اساتید قرآنی

اول رمضان‌المبارك 1432

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

خیلى متشكریم از برادران عزیزى كه امروز با الحان خوش، تلاوت آیات كریمه‌ى قرآن را در این فضا منعكس و طنین‌انداز كردند و دلهاى ما را منور كردند به نور تلاوت آیات كریمه‌ى كتاب الهى. امیدواریم كه خداوند متعال ملت ما را، بخصوص جوانهاى ما را هرچه بیشتر با قرآن آشنا كند.

 انس با قرآن دلهاى ما را با معارف قرآن آشناتر خواهد كرد. هرچه در دنیاى اسلام كمبود هست، بر اثر دورى از معارف الهى و معارف قرآنى است. قرآن كتاب حكمت است، كتاب علم است، كتاب حیات است. حیات امتها و ملتها در آشنائى با معارف قرآن و عمل به مقتضاى این معارف و عمل به احكام قرآنى است. انسانها اگر طالب عدالتند و از ظلم بیزارند، راه مبارزه‌ى با ظلم را باید از قرآن فرا بگیرند. انسانها اگر طالب علمند و به وسیله‌ى معرفت و آگاهى و علم میخواهند زندگى را رونق ببخشند و راحت و رفاه را براى خودشان تأمین كنند، راهش به وسیله‌ى قرآن نشان داده میشود. انسانها اگر در پى ارتباط با خداى متعال و صفاى معنوى و روحى و آشنائى با مقام قرب الهى هستند، راهش قرآن است.

 ضعف ما امت مسلمان، عقب‌ماندگى ما، كج‌رفتارى‌هاى ما، كج‌تابى‌هاى ما در مسائل اخلاقى و زندگى، همه‌ى اینها ناشى از دورى از قرآن است. ملتهاى مسلمان بر اثر حاكمیت طغیانگران و طاغوتها - كه قرآن مخاطبان خود را این همه از طاغوتها برحذر داشته است -  خونشان مكیده شد؛ نه فقط خون اقتصادى‌شان، نه فقط منابع حیاتى و معادن زیرزمینى و نفت و امثال اینها، بلكه روحیه‌ى ایستادگى‌شان، مقاومتشان، طلب علوّ و عزت در دنیا هم از ملتهاى مسلمان گرفته شد. ملتهاى مسلمان به فرهنگ خودشان پشت كردند، فرهنگ مادیگرى را پذیرفتند. با اینكه بظاهر ما كلمه‌ى «لا اله الّا اللَّه» گفتیم، در طول زمان مسلمان بودیم، اما فرهنگ غرب و معارف غرب در دلهاى ماها اثر كرد و ماها را از حقایق دور كرد. آن وقت نه فقط اقتصادمان را، عزت دنیوى‌مان را از دست دادیم، بلكه اخلاق و معالم اخلاقى‌مان را هم از دست دادیم. ما اگر دچار تنبلى هستیم، اگر دچار ضعف و سستى هستیم، اگر دلهاى ما با یكدیگر مأنوس نیست، اگر در میان ما بدخواهى وجود دارد، اینها از آثار فرهنگ تزریقاتىِ تحمیلىِ ضد اسلامى و غیر اسلامى است.

 نقش قرآن این است كه ما را از لحاظ ماده و معنا اعتلاء ببخشد؛ و این كار را قرآن میكند. كسانى كه با تاریخ آشنا هستند، نمونه‌هایش را در تاریخ دیدند؛ و ما مردمِ این زمان، در زمان خودمان داریم نمونه‌هایش را مشاهده میكنیم. یك نمونه، همین شما ملت عزیز ایران هستید. شما خیال نكنید در دوران رژیمهاى طاغوتى - چه رژیم پهلوى، چه قبل از آنها رژیم قاجار - ملت ایران ذره‌اى اعتبار در محیط بین‌المللى داشت؛ نداشت. این استعداد جوشان و متراكمى كه در ملت ما هست، مثل یك گنجینه‌ى فراموش شده‌اى، مثل گنجى در ویرانه‌اى مدفون شده بود؛ مگر به صورت تصادفى، یك فردى خودش را نشان بدهد، كه نشان نمیداد. این همه جوان فعال و پرنشاط و مبتكر و علاقه‌مند به پیشرفت كشور كه امروز شما ملاحظه میكنید در عرصه‌هاى مختلف افتخار مى‌آفرینند، عزت مى‌آفرینند، نام نیك براى ملتشان درست میكنند؛ خب، جوانها آن روز هم بودند، اما به خاطر غلبه‌ى طواغیت، این حرفها دیگر نبود.

 به همین اندازه كه ما یك قدم به سمت قرآن، به سمت معارف قرآنى برداشتیم - كه آنچه كه ما به سمت قرآن حركت كردیم، واقعاً یك قدم هم بیشتر نیست - خداى متعال به ما عزت داده است، به ما حیات داده است، به ما آگاهى و بصیرت داده است، به ما قدرت و قوّت بخشیده است. ملت ما امروز یكى از زنده‌ترین و قوى‌ترین ملتهاى دنیاست. استعداد متراكم و جوشان وآمادگى و مشاهده‌ى پى‌درپى پیشرفتها در عرصه‌هاى مختلف؛ امروز وضع كشور ما اینجورى است. ملتهاى دیگر هم ملت ما را تحسین میكنند.

 امروز خوشبختانه در میان امت اسلامى، شعارهاى اسلامى كه مایه‌ى تحرك ملتها شود، در كشورهاى متعددى مشاهده شده است؛ و شما مى‌بینید و خبرهایش را میشنوید. این حركتها آنجائى كه رونق و طراوت آن بیشتر است، در آن بخشى كه كارائى و نفوذ آن بیشتر است، آنجائى كه تأثیرپذیرى آن از دشمن و از منافقین و معاندین و مزوّرین كمتر است، آنجائى است كه در آن، شعار اسلامى است، مطالبه‌ى اسلامى است، خواست اسلامى است؛ این خاصیت معارف قرآنى است. با قرآن باید آشنا شد.

 البته امروز با گذشته قابل مقایسه نیست. در گذشته این همه تلاوت كننده‌ى قرآن، این همه حافظ قرآن، این همه آشناى با متن قرآن، این همه عاشق و علاقه‌مند به تلاوت قرآن وجود نداشت؛ در حالى كه همین كشور بود، همین ملت بود.

 من یادم هست كه یكى از قرّاء برجسته‌ى مصرى - مرحوم ابوالعینین شعیشع - آمده بود مشهد و در مسجد گوهرشاد قرآن تلاوت میكرد، كه خیلى هم خوب میخواند. چون جلسه مال اوقافِ آن زمان بود و اوقاف هم برخلاف امروز كه الحمدللَّه سازمان مفتخرى است، آن روز سازمان بدنامى بود، بنده با اینكه خیلى شائق بودم تلاوت آن قارى را بشنوم، نمیخواستم بروم توى آن مجلس بنشینم؛ از دور نگاه میكردم و صدا را میشنفتم. همه‌ى كسانى كه در آن مجلس شركت داشتند، گمان نمیكنم پنجاه نفر، شصت نفر میشدند. یك عده‌اى مأمورین دولتى بودند، یك عده هم همین قرّاء معروف مشهدى خودمان بودند.

 امروز این شوقى را كه به قرآن در همه جا هست، باید زیاد كرد؛ این را باید روزبه‌روز افزایش داد. این تلاوت خوب، صداى خوب، ترتیب مجلس‌آرائى خوب - كه بحمداللَّه مى‌بینم این خوانندگان ما در مجلس‌آرائىِ قرآنى تدریجاً ماهر و مسلط شده‌اند - چیزهاى باارزشى است؛ فایده‌اش این است كه ما را با قرآن، با معارف قرآنى، با معانى قرآنى آشنا میكند.

 یكى از چیزهائى كه میتواند تدبر در قرآن را به ما ارزانى بدارد، حفظ قرآن است. ما حافظ قرآن كم داریم. من قبلاً گفتم كه در كشور ما حداقل باید یك میلیون نفر حافظ قرآن باشند - حالا یك میلیون كه عدد كمى است نسبت به این جمعیتى كه ما داریم - اما حالا چون دوستان الحمدللَّه یك مقدماتى فراهم كرده‌اند، كارهائى را مشغول شده‌اند و دارند برنامه‌هائى را فراهم میكنند براى اینكه ان‌شاءاللَّه حفظ راه بیفتد، ما هم امیدمان بیشتر شده و به جاى یك میلیون، میگوئیم ان‌شاءاللَّه ما باید ده میلیون نفر حافظ قرآن داشته باشیم.

 البته توجه داشته باشید كه حفظ قرآن قدم اول است. اولاً حفظ را باید نگه داشت. بنابراین حافظ قرآن باید تلاوت كننده‌ى مستمر قرآن باشد؛ یعنى مرتباً بایستى قرآن را تلاوت كند؛ والّا حفظ از دست خواهد رفت. بعد بایستى این حفظ كمك كند به تدبر، كه اینجور هم هست؛ حفظ حقیقتاً كمك میكند به تدبر. آنجائى كه شما قرآن را تكرار میكنید، حافظید و میخوانید، فرصت تدبر و تعمق در آیات قرآن براى شما پیدا میشود.

 البته انس با تفاسیرى كه مراد از آیه را تبیین میكنند، خیلى لازم است. وقتى حفظ باشد و این انس با تفسیر هم باشد و تدبر باشد، همان چیزى كه انتظارش در جامعه‌ى ما هست، پیش مى‌آید: شكوفائى قرآنى. شما تصور كنید در كشور ما ده میلیون، پانزده میلیون كسانى باشند از مردان و زنان كه اینها با معارف قرآن آشنا باشند، ببینید این چقدر باارزش است. آموزشهاى قرآنى  را، درسهاى قرآنى را، نصایح قرآنى را، انذارهاى قرآنى را، بشارتهاى قرآنى را در ذهن داشته باشند، آنها را مرور كنند، آنها را بر دل خودشان فرا بخوانند؛ اصلاً یك ملت پولادینى به وجود مى‌آید. خوشبختانه زمینه‌هایش فراهم است. امروز هم عزم و اراده‌ى ملت ما عزم پولادینى است. اما آن ساخت قرآنى جامعه در آن صورت به دست خواهد آمد، كه ما امیدواریم ان‌شاءاللَّه این پیش بیاید.

 شما جوانهائى كه با قرآن مأنوسید، اهل قرآنید، اهل تلاوت قرآنید، مشترى تلاوت قرآن از خوشخوانها هستید، یا خودتان جزو آن خوشخوانها هستید، قدر خودتان را بدانید. ان‌شاءاللَّه خداى متعال به شما اجر خواهد داد. شما در حقیقت صفوف مقدم این حركت عمومى در جامعه هستید. ممكن است سختى‌اش بیشتر باشد، اما اجر و ثوابش هم پیش خداى متعال ان‌شاءاللَّه بیشتر است.

 پروردگارا! ما را در همه‌ى عمرمان با قرآن محشور كن. پروردگارا! ما را در دنیا و آخرت از قرآن جدا مكن. پروردگارا! ما را در قیامت در سایه‌ى قرآن قرار بده. پروردگارا! ما را با حیات قرآنى، زندگى الهى و اسلامى و مطلوب اسلام ببخش. پروردگارا! به محمد و آل محمد قلب مقدس ولى‌عصر را از ما راضى و خشنود كن. ما را از قرآن و اهل‌بیت جدا مكن.

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌